Історія гайдінгу

Історія скаутингу і Гайдінга починається в першому десятилітті XX століття у Великобританії. Засновником Скаутського Руху є відомий англійський громадський діяч, полковник Роберт Баден-Пауелл.
Іноді кажуть, що Скаутинг і Гайдінг з'явилися на світ 22 лютого 1857 разом з немовлям Робертом, який пізніше став лордом Баден-Пауелл Гілвельскім, всесвітньо відомим за ініціалами Б-П. Його батько помер, коли йому було 3 роки, і мати одна виховувала семеро дітей, з яких Роберт був наймолодшим. У 19 років хлопець приєднався до англійської армії і довгий час служив в Індії та Африці. Він завжди багато працював, був винахідливим і енергійним, а згодом, після кількох вдалих військових операцій, став національним героєм. Під час своєї служби в армії Б-П не раз використовував послуги місцевих хлопчиків, яких він об'єднував у маленькі групи для виконання різноманітних доручень. Він побачив, що хлопцям можна довіряти, і вони можуть виконувати багато корисних справ на чолі зі своїм лідером. І після повернення в 1907 році в Англії, Б-П вирішив тренувати хлопців як розвідників, тобто скаутів, мирного часу. Він видає книгу "Скаутинг для хлопчиків", і згодом по всій країні з'являються тисячі хлопців-скаутів.

У 1907 році офіційно засновується рух хлопців-скаутів, а в 1909 році в Лондоні перед королівським Кришталевим Палацом проводиться велике скаутський ралі, в якому взяли участь одинадцять тисяч хлопчиків-скаутів з усіх куточків Англії. Великою несподіванкою наприкінці раллі стало поява дівчат, які були переодягнені в хлоп'ячі форми і гордо називали себе дівчатами-скаутами. Побачивши велике прагнення дівчат приєднатися до нового цікавого руху, Б-П запрошує свою сестру Агнес адоптувати Скаутинг для дівчат. Уже пізніше в "Газеті Скаутського Штабу" було опубліковано "Схему для дівчат-гайдів" (назва "гайди" була обрана на честь відомих індійських військових груп, що відрізнялися своєю винахідливістю і вправністю), а пізніше разом зі своєю сестрою Агнес Б-П розробляє перший довідник під назвою "Як дівчата можуть допомогти будівництву імперії".

У 1910 році була створена Асоціація Дівчат Гайдів, першим керівником якої, на прохання Б-П, стала його сестра. Агнес була натуралістом, ботаніком і астрономом, крім того, вона цікавилася новими винаходами, зокрема, автомобілями і повітряними кулями. Вона стала першим Президентом Руху (з 1910 по 1920 рр.) і багатьма роками пізніше називала себе "бабусею Гайдінга".

У 1912 році у Роберта Баден-Пауелла з'явилася помічниця. На борту пароплава "Arcadian", який плив на Ямайку, він познайомився і пізніше таємно заручився з Олав Сен-Клер Соумес. Після червневого офіційного повідомлення в "Сфері" вони одружилися в жовтні того ж року.
Олав повністю втягнулася в скаутські справи свого чоловіка. До того, як її призначили комісаром герцогства Сасекс, а потім і Головним комісаром, вона була лідером Евхерстського скаутського загону. У 1918 році Олав було проголошено Головним Гайдим і нагороджена "Срібної Рибою" - вищої гайдовской нагородою. Більшість "Срібних Риб" - срібні, той факт, що "Риба" Олав була золотою, доводить, як високо її цінували і любили.

Навіть у перші роки свого існування Гайдінг не був обмежений кордонами Об'єднаного Королівства. В Австралії, Канаді, Данії, Фінляндії, Франції, Ірландії, Південній Африці і Швеції незабаром з'явилися гайдовскіе загони, що діяли за програмою Баден-Пауелла. У 1919 році було сформовано Імперський Рада та Міжнародна Рада для того, щоб підтримувати асоціації дівчат-гайдів та дівчат-скаутів різних країн, а також для сприяння розвитку Гайдінгу в світі. Ці Ради поклали початок Всесвітньої Асоціації Дівчат Гайдів і Дівчат Скаутів (ВАДГДС).
У 1924 році в Фоксліз (Агліо) відбувся перший Всесвітній Табір, в якому дівчата з усього світу змогли зустрітися і знайти друзів, обмінятися думками, прийняти рішення. Табір проводився одночасно з Всесвітньою конференцією - але багато делегатів вважали, що краще бути в таборі, ніж на конференції!

Всесвітні конференції, подібні конференції 1924 р. в Фоксліз, проводилися кожні 2 роки. Перша конференція відбулася в 1920 р. в Оксфорді. У 1926 р. делегатів запросили провести всесвітню конференцію в США. Саме на цій конференції був запропонований День Роздумів, коли гайди і Браун у всьому світі будуть думати про своїх сестер-гайдів. Оскільки і Лорд, і Леді Баден-Пауелл народилися 22 лютого, був обраний саме цей день. Але на час прийняття рішення в 1926 році цей день пройшов, тому перший День Роздумів відбувся у 1927р.

Сьогодні в світі понад 8 мільйонів дівчат входять до сім'ї Гайдів. Міжнародна Імперска Рада в 1928 р. перетворилася на Всесвітню Асоціацію Дівчат Гайдів і Дівчат Скаутів, в яку спочатку входило 26 країн - а сьогодні їх 144.

Кiлькiсть переглядiв: 176

Коментарi